Jak powstają nasze statuetki

Zaprezentowane na tej stronie statuetki 3D powstają w pracowni Lumeris. Jeżeli chcesz się z nami skontaktować napisz wiadomość prywatną na naszego fanpage lub wyślij nam maila. Naszego maila i numer teledonu znajdziesz na stronie kontakt.

Czym jest grawerunek 3D?

Grawerunek 3D powstaje wewnątrz szkła bez naruszania powierzchni statuetki. Nie jest to zatapiany model, czy wpuszczana do wnętrza farba, lecz mikropęknięcia powstałe pod wpływem działania wiązki lasera 3D.

Jak powstają statuetki z zabytkami?

Pierwszym krokiem jest zebranie zdjęć wybranego budynku, również wykonanych od góry. Do tego zadania doskonale nadają się bezzałogowe statki powietrzne, szerzej znane jako drony. Pilot orbituje wokół budowli co chwilę robiąc zdjęcia. W ten sposób powstaje co najmniej kilkadziesiąt zdjęć. Nie zawsze jednak można wykonać lot wokół danej budowli. Pomocne wtedy okazują się plany architektoniczne lub nawet zdjęcie planu ewakuacji. W ostateczności można wykorzystać zwykłe zdjęcia zrobione przez turystów.

Tworzenie i redukcja modelu 3D

Następnie zdjęcia są przekształcane w model 3D. Służy do tego specjalne oprogramowanie, które automatycznie wykrywa głębię. Niestety tak utworzony model 3D nie nadaje się jeszcze do wygrawerowania. Chociaż oprogramowanie wykonuje świetną robotę i oszczędza mnóstwo czasu to nie jest wolne od błędów. Grafik musi usunąć błędy i przygotować model 3D do następnego kroku.

Wygenerowanie chmury punktów

Przed wygrawerowaniem modelu 3D należy przekształcić go w tzw. chmurę punktów. Chmura punktów jest to swego rodzaju mapą. Dzięki tej mapie laser 3D będzie wiedział gdzie ma utworzyć pęknięcie, a gdzie nie powinien. Pojedynczą kompozycję tworzy zwykle od około 500 tys. do 1 mln punktów.

Grawerowanie 3D

Następnie przechodzimy do grawerowania. Etap polega na skupianiu wiązki lasera wewnątrz szklanej statuetki. Powoduje to powstawanie mikropęknięcia w szkle. Podczas grawerowania 3D powstają setki tysięcy takich pęknięć. Odpowiednio ułożone, dzięki przygotowanej wcześniej chmurze punktów, pęknięcia tworzą trójwymiarowe modele wewnątrz szkła bez naruszenia powierzchni.

Gotowy produkt

Efektem końcowym jest dokładnie odwzorowany wewnątrz szkła model 3D. Pozostało spakować statuetki w eleganckie pudełka i wysłać w świat!

Zamknij menu