Ratusz w Bielsku Podlaskim

<div id="t20_slider_widget-6" class="sidebar-box widget_t20_slider_widget amr_widget clr"><h4 class="widget-title">Ratusz w Bielsku Podlaskim</h4>
</div>

Najważniejsze jest dla nas, aby Historię3D współtworzyli z nami ludzie. W ramach naszego projektu udało się nam nawiązać fajną współpracę z młodym, utalentowanym fotografem, pochodzącym z Bielska Podlaskiego – Piotrem Wiszniewskim FotoWiszniewski. Pan Piotr przedstawił nam swoje miasto jako miejsce wielu ciekawych obiektów historycznych, wartych uwiecznienia w szkle. Ostateczny wybór oddaliśmy w ręce mieszkańców Bielska Podlaskiego, aby oni zadecydowali, czym chcą zaprezentować swoje miasto w statuetce 3D. Przeprowadziliśmy głosowanie na naszym fanpage’u facebook/Histoia3D.pl/ratusz-czy-kosciol Aktywność była spora, co nas niezmiernie cieszyło, ale zdania podzielone. Finalnie Bielszczanie zadecydowali większością głosów, wybierając: „Ja zdecydowanie ratusz”, „Jak najbardziej ratusz jest <3 naszego miasta.”,  „Ratusz to nasza wizytówka upamiętnia wydarzenia związane z Bielskiem (…)”.

Ratusz z Bielska Podlaskiego to murowana, późnobarokowa budowla, wzniesiona najprawdopodobniej w miejscu zniszczonego przez pożar XV-wiecznego drewnianego ratusza. Po więcej informacji na temat Ratusza zapraszamy na stronę wikipedii – Ratusz w Bielsku Podlaskim

Informacje o obiekcie

Lokalizacja: Bielsk Podlaski
Położenie geogr.: 23°11’32.5″E, 52°46’15.1″N
Lata budowy: 1776–1780 r.
Fundatorka: Izabela Branicka
Obecnie zarządza: Muzeum Obojga Narodów

Jak powstawała statuetka 3D z bielskim ratuszem

Do przygotowania statuetki 3D z grawerunkiem ratusza standardowo potrzebowaliśmy materiałów, prezentujących budynek z każdej strony. 

Krok 1 – wykonanie zdjęć budynku

Profesjonalne zdjęcia bielskiego ratusza z poziomu ziemi oraz z lotu ptaka wykonał nam właśnie, wspomniany powyżej, Pan Piotr z FotoWiszniewski.

Poniżej znajdziesz kilka z nich:

Krok 2 – wykonanie modelu 3D

Otrzymane materiały zdjęciowe przekazaliśmy grafikowi 3D, wykonującemu przestrzenne modele. Na ich podstawie zdjęć przygotował on nam dokładnie odwzorowany model 3D. Możecie go obejrzeć z każdej strony poniżej. Następnie taki obiekt wraz z przygotowaną do niego teksturą, przetwarzamy na chmurę punktów. Składa się ona z kilkuset tysięcy małych punkcików, ułożonych blisko siebie w przestrzennej kompozycji. Maszyna grawerująca traktuje ją jak instrukcję, dzięki której ma informację gdzie laserem 3D utworzyć pękniecie w szkle.

Krok 3 – grawerowanie laserem 3D

Etap grawerowania statuetki 3D na początku rozpoczynamy od przygotowania odpowiedniego szkła, który przewidzieliśmy na etapie projektowania statuetki z przestrzennym modelem. W przypadku realizacji Bielskiego Ratusza 3D chcieliśmy ją zaprezentować w nieoczywistym połączeniu statuetki z podstawą – mianowicie w obróconym o 45° sześcianie, podświetlonym podstawką LED. Statuetkę sprawdziliśmy pod kątem wad szkła i wprowadziliśmy jej wymiary do programu sterującego grawerowaniem. Następnie dokładnie wyczyszczoną, umieściliśmy w maszynie grawerującej. Po kilku minutach grawerowania, statuetka 3D w formie sześcianu z modelem bielskiego ratusza była gotowa! Efekty naszej realizacji, które przedstawiamy poniżej, oceńcie sami.

Licencja na model 3D

Model 3D » Ratusz w Bielsku Podlaskim «
udostępniamy na licencji CC BY-NC-SA 4.0.
Możesz go pobrać klikając tutaj: link do modelu.

Kod wzoru 3D: 3N50

Zamknij menu