Najważniejsze jest dla nas, aby Historię3D współtworzyli z nami ludzie. W ramach naszego projektu udało się nam nawiązać fajną współpracę z młodym, utalentowanym fotografem, pochodzącym z Bielska Podlaskiego – Piotrem Wiszniewskim FotoWiszniewski. Pan Piotr przedstawił nam swoje miasto jako miejsce wielu ciekawych obiektów historycznych, wartych uwiecznienia w szkle. Ostateczny wybór oddaliśmy w ręce mieszkańców Bielska Podlaskiego, aby oni zadecydowali, czym chcą zaprezentować swoje miasto w statuetce 3D. Przeprowadziliśmy głosowanie na naszym fanpage’u facebook/Histoia3D.pl/ratusz-czy-kosciol Aktywność była spora, co nas niezmiernie cieszyło, ale zdania podzielone. Finalnie Bielszczanie zadecydowali większością głosów, wybierając: „Ja zdecydowanie ratusz”, „Jak najbardziej ratusz jest <3 naszego miasta.”, „Ratusz to nasza wizytówka upamiętnia wydarzenia związane z Bielskiem (…)”.
Ratusz z Bielska Podlaskiego to murowana, późnobarokowa budowla, wzniesiona najprawdopodobniej w miejscu zniszczonego przez pożar XV-wiecznego drewnianego ratusza. Po więcej informacji na temat Ratusza zapraszamy na stronę wikipedii – Ratusz w Bielsku Podlaskim
Jak powstawała statuetka 3D z bielskim ratuszem
Do przygotowania statuetki 3D z grawerunkiem ratusza standardowo potrzebowaliśmy materiałów, prezentujących budynek z każdej strony.
Krok 1 – wykonanie zdjęć budynku
Profesjonalne zdjęcia bielskiego ratusza z poziomu ziemi oraz z lotu ptaka wykonał nam właśnie, wspomniany powyżej, Pan Piotr z FotoWiszniewski.
Poniżej znajdziesz kilka z nich:
Krok 2 – wykonanie modelu 3D
Otrzymane materiały zdjęciowe przekazaliśmy grafikowi 3D, wykonującemu przestrzenne modele. Na ich podstawie zdjęć przygotował on nam dokładnie odwzorowany model 3D. Możecie go obejrzeć z każdej strony poniżej. Następnie taki obiekt wraz z przygotowaną do niego teksturą, przetwarzamy na chmurę punktów. Składa się ona z kilkuset tysięcy małych punkcików, ułożonych blisko siebie w przestrzennej kompozycji. Maszyna grawerująca traktuje ją jak instrukcję, dzięki której ma informację gdzie laserem 3D utworzyć pękniecie w szkle.
Krok 3 – grawerowanie laserem 3D
Etap grawerowania statuetki 3D na początku rozpoczynamy od przygotowania odpowiedniego szkła, który przewidzieliśmy na etapie projektowania statuetki z przestrzennym modelem. W przypadku realizacji Bielskiego Ratusza 3D chcieliśmy ją zaprezentować w nieoczywistym połączeniu statuetki z podstawą – mianowicie w obróconym o 45° sześcianie, podświetlonym podstawką LED. Statuetkę sprawdziliśmy pod kątem wad szkła i wprowadziliśmy jej wymiary do programu sterującego grawerowaniem. Następnie dokładnie wyczyszczoną, umieściliśmy w maszynie grawerującej. Po kilku minutach grawerowania, statuetka 3D w formie sześcianu z modelem bielskiego ratusza była gotowa! Efekty naszej realizacji, które przedstawiamy poniżej, oceńcie sami.
Licencja na model 3D
Model 3D » Ratusz w Bielsku Podlaskim «
udostępniamy na licencji CC BY-NC-SA 4.0.
Możesz go pobrać klikając tutaj: link do modelu.
Kod wzoru 3D: 3N50