Czym jest projekt Historia3D.pl

W ramach projektu Historia3D.pl uwieczniamy świat w szkle. Robimy to wykonując szklane statuetki z grawerunkiem 3D ważnych miejsc bądź obiektów. Zależy nam by wywołać pozytywne zamieszanie: dorzucić swoją cegiełkę do promocji danego miejsca, a przy okazji zaprezentować możliwości technologii grawerowania laserem 3D wewnątrz szkła. Projekt jest prywatną inicjatywą, lecz udział w nim jest całkowicie bezpłatny.

Co trzeba zrobić by wziąć udział w projekcie?

Przede wszystkim należy zgłosić nam kandydata na obiekt warty uwiecznienia. Najlepiej to zrobić wysyłając do nas maila na adres: ([email protected]) W swoim zgłoszeniu koniecznie prześlij zdjęcie miejsca, które chcesz byśmy uwiecznili w szkle oraz uzasadnij dlaczego warto to zrobić.

Jakie są kryteria wyboru obiektu, który zostanie uwieczniony w szkle?

W projekcie Historia3D.pl chcemy uwieczniać ważnie dla Was miejsca. Mogą to być zarówno budynki jak również budowle, unikalne elementy krajobrazu lub małej architektury. Uwieczniane obiekty nie muszą być zabytkami, co więcej – mogą już nawet nie istnieć. Zależy nam natomiast by wiązała się z nimi warta opowiedzenia historia. Wybierając obiekty do uwiecznienia będziemy unikać takich o charakterze komercyjnym – one zwykle nie potrzebują dodatkowej promocji.

Czego potrzebujecie by uwiecznić obiekt w szkle?

Jednym z kluczowych etapów przygotowania statuetki 3D jest opracowanie modelu 3D obiektu, który zostanie uwieczniony. Aby stworzyć model 3D potrzebujemy materiałów ukazujących odwzorowywany obiekt: zdjęć, rysunków, rycin, filmów, itp. Zdjęcia nie muszą być wygładzone: mogą być zrobione w pochmurny dzień lub obejmować tylko część kadru. Ważne jest jednak by chociaż jedno zdjęcie było wykonane „na wprost” – najlepiej od frontu danego obiektu – tak by dało się z niego odczytać proporcje (np. relację wysokości okien i drzwi do wysokości ścian). Bardzo przydatny byłoby też jakiekolwiek materiał przedstawiający uwieczniany obiekt w ujęciu „od góry” tj. z takiego kąta by było widać dach. Jeśli obiekt jest symetryczny to wystarczą nam materiały dokumentujące tylko jedną jego stronę. Jeśli obiekt jest nieregularny to siłą rzeczy potrzebne będą zdjęcia bądź filmy ukazujące go z każdej strony.

Czy udziału w projekcie coś kosztuje?

Nie. Projekt Historia3D.pl prowadzimy całkowicie bezpłatnie. W jego ramach nie pobieramy, ani nigdy nie będziemy pobierać opłat za opracowanie statuetki 3D z uwiecznionym w nim obiektem. Co więcej, tworzony w ramach projektu model 3D udostępniamy bezpłatnie na licencji Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne.

W opisie projektu piszecie o promocji regionu. Jak to sobie wyobrażacie?

Prowadzimy stronę internetową oraz fanpage, gdzie publikujemy opisy obiektów i miejsc uwiecznionych w ramach projektu. Wszyscy nowi uczestnicy i sympatycy przedsięwzięcia będą mieli okazję zapoznania się z wcześniejszymi realizacjami. 

Liczymy na współpracę z lokalnymi wydawcami treści, tj. serwisy miejskie, blogerzy lub departamenty jednostek samorządowych odpowiedzialne za promocję. Chcielibyśmy z ich pomocą wciągnąć w proces wybierania uwiecznianego obiektu mieszkańców danego regionu. Najbardziej pomocne osoby planujemy nagradzać statuetkami 3D stworzonymi w ramach projektu.

Ponadto, modele 3D z opracowanymi obiektami udostępniamy publicznie na licencji ‘do swobodnego rozpowszechniania, z uznaniem autorstwa, bez wykorzystania komercyjnego’. Co raz trafi do Internetu to w Internecie zostanie, więc spodziewamy się, że modele te będą dalej rozpowszechniane przez inne serwisy.

Kim jesteście?

Jesteśmy producentem statuetek szklanych wykonanych za pomocą technologii grawerowania laserem 3D, która pozwala na uwieczniania w ich wnętrzu, bez naruszania powierzchni, trójwymiarowych kompozycji przestrzennych. Mamy siedzibę w Białymstoku, a nasza nazwa rejestrowa to Lumeris Sp. z o.o. Posiadamy sklep internetowy Kryształy3D.pl z predefiniowanymi wzorami 3D z możliwością ich personalizacji oraz stronę Statuetki3D.pl przygotowaną pod zamówienia indywidualne.

Zamknij menu