Ratusz w Morągu

Ratusz w Morągu to kolejna propozycja obiektu historycznego wybrana przez Was. Wasz wybór nie był jednak wynikiem głosowania, które dotąd przeprowadzaliśmy na Facebooku. Tym razem otrzymaliśmy jedną z pierwszych odpowiedzi na naszą zachętę pochwalenia się z nami swoim miastem, skrawkiem jego historii, ciekawym obiektem, będącym jego wizytówką. Mianowicie kandydaturę pierwszego obiektu ze swojego miasta zgłosiła Pani Basia, która jest dumną mieszkanką Morąga. Z chęcią zaangażowała się ona w nasz projekt, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni.

Ratusz w Morągu zbudowany w stylu gotyckim w 1444 r. Został spalony podczas wielkiego pożaru miasta, a następnie odbudowany w 1697 roku. Później został wzbogacony o neobarokową wieżyczkę. Po dalsze informacje i ciekawostki odnośnie ratusza zapraszamy na stronę wikipedii – Ratusz w Morągu

Powstawanie statuetki 3D z ratuszem z Morąga

Krok 1 – wykonanie zdjęć budynku

Zdjęcia ratusza przesłała nam Pani Basia wraz ze swoim zgłoszeniem kandydatury obiektu. Dzięki fotografiom z każdej strony, mamy zawsze odpowiednie materiały, które pozwalają nam zdalnie na ich podstawie na dokładnie odwzorowanie budynku w przestrzennym modelu.

Krok 2 – wykonanie modelu 3D

Wykonane zdjęcia ratusza z Morąga wraz ze zleceniem, opisującym szczegółowe wymagania jak szczegółowy ma być model, przekazaliśmy modelarzowi 3D. Efekty pracy modelarza prezentujemy poniżej. Poza samą bryłą budynku, modelarz przygotowuje również teksturę, która ma podkreślić elementy budowy elewacji. Następnie model ratusza z nałożoną teksturą dostosowaliśmy do wybranej statuetki i wygenerowaliśmy z niego chmurę punktów, która posłużyła maszynie grawerującej jako przestrzenna instrukcja. Dzięki niej każdy punkt zostaje wypalony przez laser 3D w odpowiednim miejscu w statuetce. Finalnie otrzymaliśmy kompozycję składającą się z kilkuset tysięcy małych punkcików, tworzących przestrzenny grawerunek morągowskiego ratusza w statuetce.

Krok 3 – grawerowanie laserem 3D

Tutaj przenosimy ukryte elementy

Aktualnie opracowujemy statuetkę 3D z modelem ratusza.

Informacje o obiekcie

Lokalizacja: Białystok
Szer. geogr.: 19°9240103 E
Wys. geogr.: 53°9153099 N
Lata budowy: 1771 r.
Obecnie zarządza: Urząd stanu cywilnego

Ostatnim etapem było wygrawerowanie statuetki 3D. Na początku jednak należało dobrać odpowiednią szklaną statuetkę, która rozmiarowo pozwoli jak najlepiej zaprezentować budynek pałacyku. Zdecydowaliśmy się więc na statuetkę o wymiarach 9x6x5 cm. Następnie wyczyściliśmy ją z wszelkich zabrudzeń, smug oraz umieściliśmy na stole maszyny grawerującej – Mai. Resztę pracy wykonała nam już ona. Po kilku minutach grawerowania, statuetka 3D z Gościnnym Pałacykiem Branickich była już gotowa! Poniżej sami oceńcie efekty.

Licencja na model 3D

Model 3D » Pałacyk Gościnny Branickich w Białymstoku «
udostępniamy na licencji CC BY-NC-SA 4.0.
Możesz go pobrać klikając tutaj: link do modelu.

Wzór modelu 3D: 3N54

Zdjęcia pałacyku oczywiście wykonała nam Pani Katarzyna ze SLJEDZIK.

Zrobione zdjęć przekazaliśmy modelarzowi 3D. Pozwolą one mu jak najwierniej odwzorować budynek, uwzględniając wszystkie barokowe detale itp.

Parę miesięcy później wykonaliśmy też zdjęcia ratusza w słoneczny dzień. Poniżej znajdziesz kilka z nich:

W ramach naszego projektu Historii 3D nawiązaliśmy w ostatnim czasie parę współprac z osobami zainteresowanymi naszą działalnością oraz ideą uwieczniania w szkle ważnych dla nas miejsc

Ratusz z Bielska Podlaskiego to murowana, późnobarokowa budowla, wzniesiona najprawdopodobniej w miejscu zniszczonego przez pożar XV-wiecznego drewnianego ratusza. Po więcej informacji na temat Ratusza zapraszamy na stronę wikipedii – Ratusz w Bielsku Podlaskim

Zamknij menu