Kościół św. Bartłomieja Apostoła w Troszynie

Tag na Facebook: #KościółBartłomiejaTroszyn
Grupa na Facebook: Kościół św. Bartłomieja Apostoła w Troszynie

Jednym z naszych następnych projektów będzie kościół św. Bartłomieja Apostoła w Troszynie. Zdjęcia świątyni nadesłał Marek Jankiewicz.

Zdjęcia kościoła nadesłane w ramach zgłoszenia

Model 3D Gmachu

Zdjęcia gotowej statuetki

Film z obracającą się gotową statuetką

Licencja na model 3D

Model 3D » Gmach Dyrekcji Kolei w Chełmie «
udostępniamy na licencji CC BY-NC-SA 4.0.
Możesz go pobrać klikając tutaj: link do modelu.

Kod wzoru 3D: 3N93

Jak powstała statuetka

Do wykonania zadowalającej statuetki z grawerunkiem budowli ratusza potrzebowaliśmy materiałów, ukazujących ratusz z każdej strony. 

Krok 1 – wykonanie zdjęć i budynku

Filmik wykonano w maju 2020 roku z użyciem bezzałogowego statku powietrznego. Pilot drona wykonał kilka obrotów wokół ratusza z powietrza, dzięki czemu mogliśmy dokładnie przyjrzeć się budowli z boku i od góry. Poniżej zobaczysz fragment tego nagrania:

Parę miesięcy później wykonaliśmy też zdjęcia ratusza w słoneczny dzień. Poniżej znajdziesz kilka z nich:

Krok 2 – wykonanie modelu 3D

Mając materiały w postaci zdjęć i filmu z dronu mogliśmy przekazać je modelarzowi 3D. Przygotował on na ich podstawie dokładny przestrzenny model. Następnie przetworzyliśmy go na chmurę punktów. Dla maszyny grawerującej to swego rodzaju mapa, dzięki której laser 3D ma informację, gdzie utworzyć pękniecie w szkle. W ten właśnie sposób otrzymujemy wewnątrz szkła odwzorowaną budowlę, składającą się z kilkuset tysięcy małych punkcików.

Krok 3 – grawerowanie laserem 3D

Na podstawie przygotowanego modelu 3D ratusza przygotowaliśmy dwa różne projekty z nim w roli głównej oraz jeden projekt fotokryształu 2D. Ostatnim etapem było wygrawerowanie statuetek 3D. Do grawerowania dobraliśmy odpowiednie wielkościowo statuetki, które wyczyściliśmy oraz po kolei umieściliśmy w maszynie, aby wygrawerować poszczególne projekty. Pierwszą wygrawerowaliśmy statuetkę z przestrzennym modelem ratusza oraz podpisem, drugą z tym samym modelem, który uatrakcyjniliśmy wewnętrznym grawerunkiem słoneczka i chmurek w 2D. W trzeciej statuetce chcieliśmy Wam przedstawić jak prezentuje się grawerunek zdjęcia z ratuszem w środku statuetki. Po kilkudziesięciu minutach grawerowania, trzy statuetki 3D z białostockim Ratuszem były gotowe:

Zamknij menu