Pałacyk Gościnny Branickich w Białymstoku

Dlaczego akurat ten pałacyk?

Tak wybrała społeczność w przeprowadzonym przez nas głosowaniu na naszym fanpage. Do przygotowania ciekawych propozycji do naszego głosowania pomogła nam Pani Katarzyna, z którą nawiązaliśmy kolejną współpracę w ramach projektu Historia3D. Pani Katarzyna w dużym stopniu związana jest z Białymstokiem, jego historią i jego turystyczną stroną, ponieważ jako przewodniczka i fanka Podlasia, od wielu lat prowadzi tu sklep z pamiątkami z Białegostoku i Podlasia SLJEDZIK, jednocześnie swoją działalnością promując region oraz wspierając lokalnych twórców i artystów. Z chęcią wspomogła też i nas swoją wiedzą i zaangażowaniem.

Pałacyk Gościnny Branickich zbudowany w stylu barokowym miał na początku być miejscem odosobnienia i odpoczynku dla Izabeli Branickiej od dworskiej etykiety. Natomiast nigdy nie został wykończony. Przez następne stulecia pełnił on jeszcze wiele funkcji tj mieszkania, restauracje, muzea. Z początkiem XXI w. przearanżowano wnętrza w taki sposób, by mogły one odwzorowywać stan gdyby pałacyk dokończono. Po dalsze ciekawostki odnośnie pałacyku zapraszamy do zapoznania się z wpisem autorstwa Pani Katarzyny Pierwienis z SLJEDZIK – Pałacyk Gościnny w Białymstoku

Informacje o obiekcie

Lokalizacja: Białystok
Położenie. geogr.: 23°10’00.0″E, 53°07’57.0″N
Lata budowy: 1771 r.
Obecnie zarządza: Urząd stanu cywilnego

Powstawanie statuetki 3D z pałacykiem Branickich

Do wykonania statuetki z grawerunkiem pałacyku Branickich standardowo potrzebowaliśmy materiałów, ukazujących budynek z każdej strony. 

Krok 1 – wykonanie zdjęć budynku

W przypadku Pałacyku Gościnnego Branickich zdjęcia oczywiście wykonała nam bardzo pomocna Pani Katarzyna ze SLJEDZIK. Akurat tak się składa, że Pani Kasia opracowywany pałacyk ma „pod ręką”, gdyż sklep który prowadzi, znajduje się przy tej samej ulicy – ul. Kilińskiego. Zatem przy okazji zwiedzania Białegostoku i poniższego pałacyku zapraszamy Was również właśnie do sklepu Pani Kasi po wyjątkowe upominki z regionu Podlasia.

Krok 2 – wykonanie modelu 3D

Wykonane zdjęcia przekazaliśmy modelarzowi 3D wraz z pełną specyfikacją techniczną opisującą jak chcielibyśmy, aby prezentował się model pałacyku. Poniżej przedstawiamy efekty pracy modelarza. Następnie do przygotowanego modelu została opracowana tekstura, podkreślająca elementy budowy elewacji i jej cieniowanie. Z kolei z modelu pałacyku z nałożoną teksturą wygenerowaliśmy chmurę punktów, która posłużyła jako przestrzenna instrukcja maszynie grawerującej. Dzięki niej każdy punkt zostaje wypalony przez laser 3D w odpowiednim miejscu w statuetce. Finalnie otrzymaliśmy kompozycję składającą się z kilkuset tysięcy małych punkcików, tworzących przestrzenny grawerunek pałacyku w statuetce.

Krok 3 – grawerowanie laserem 3D

Ostatnim etapem było wygrawerowanie statuetki 3D. Na początku jednak należało dobrać odpowiednią szklaną statuetkę, która rozmiarowo pozwoli jak najlepiej zaprezentować budynek pałacyku. Zdecydowaliśmy się więc na statuetkę o wymiarach 9x6x5 cm. Następnie wyczyściliśmy ją z wszelkich zabrudzeń, smug oraz umieściliśmy na stole maszyny grawerującej – Mai. Resztę pracy wykonała nam już ona. Po kilku minutach grawerowania, statuetka 3D z Gościnnym Pałacykiem Branickich była już gotowa! Poniżej sami oceńcie efekty.

Licencja na model 3D

Model 3D » Pałacyk Gościnny Branickich w Białymstoku «
udostępniamy na licencji CC BY-NC-SA 4.0.
Możesz go pobrać klikając tutaj: link do modelu.

Wzór modelu 3D: 3N54

Zamknij menu