Gmach Dyrekcji Kolei w Chełmie

Tag na Facebook: #GmachChełm
Grupa na Facebook: Gmach w Chełmie

Prezentujemy Wam reprezentacyjny Gmach Dyrekcji Kolei w Chełmie (woj. lubelskie) (w skrócie 'Gmach’). Kandydaturę budynku zgłosiła nam Pani Patrycja Zielińska.

W latach dwudziestych XX wieku w Chełmie wybudowane zostało osiedle mieszkaniowe dla pracowników kolei. Zostało ono zaprojektowane jako 'miasto-ogród’, gdzie wśród zieleni miał znajdować się domy mieszkalne, kompleks budynków użyteczności publicznej oraz tereny rekreacyjne i sportowe.

W ramach osiedla wzniesiony został monumentalny, czterokondygnacyjny budynek projektu inż. Henryka Gaya o kształcie przypominającym literę H. Planowano uczynić z niego siedzibę Wschodniej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych. Mimo, że prace nad Gmachem zakończyły w 1939 roku to do przeniesienia do niego urzędów kolejowych z Radomia nie doszło z powodu wybuchu wojny.

Wewnątrz budynku znajduje się 351 pokoi, sala posiedzeń oraz wysoki na cztery kondygnacje hol. Powierzchnia biurowa to 15 tys. m2. Obecnie swoje siedziby ma w nim szereg urzędów m.in.: Starostwo Powiatowe, Lubelski Urząd Wojewódzki Delegatura w Chełmie, Urząd Poczty Polskiej (Chełm 4).

W Internecie można natrafić na fałszywą informację, że w drugiej połowie lipca 1944 Gmach był siedzibą Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (PKWN). Narrację taką budowały władze PRL czyniąc z miasta Chełm 'kolebkę komunistycznej Polski’. Jednakże badania historyków obalają ten mit. Zapraszamy do zapoznania się z poruszającym to zagadnienie artykułem Jerzego Masłowskiego Chełm a PKWN – mity i fakty (plik pdf).

Zdjęcia Gmachu nadesłane w ramach zgłoszenia

Model 3D Gmachu

Zdjęcia gotowej statuetki

Film z obracającą się gotową statuetką

Licencja na model 3D

Model 3D » Gmach Dyrekcji Kolei w Chełmie «
udostępniamy na licencji CC BY-NC-SA 4.0.
Możesz go pobrać klikając tutaj: link do modelu.

Kod wzoru 3D: 3N93

Jak powstała statuetka

Do wykonania zadowalającej statuetki z grawerunkiem budowli ratusza potrzebowaliśmy materiałów, ukazujących ratusz z każdej strony. 

Krok 1 – wykonanie zdjęć i budynku

Filmik wykonano w maju 2020 roku z użyciem bezzałogowego statku powietrznego. Pilot drona wykonał kilka obrotów wokół ratusza z powietrza, dzięki czemu mogliśmy dokładnie przyjrzeć się budowli z boku i od góry. Poniżej zobaczysz fragment tego nagrania:

Parę miesięcy później wykonaliśmy też zdjęcia ratusza w słoneczny dzień. Poniżej znajdziesz kilka z nich:

Krok 2 – wykonanie modelu 3D

Mając materiały w postaci zdjęć i filmu z dronu mogliśmy przekazać je modelarzowi 3D. Przygotował on na ich podstawie dokładny przestrzenny model. Następnie przetworzyliśmy go na chmurę punktów. Dla maszyny grawerującej to swego rodzaju mapa, dzięki której laser 3D ma informację, gdzie utworzyć pękniecie w szkle. W ten właśnie sposób otrzymujemy wewnątrz szkła odwzorowaną budowlę, składającą się z kilkuset tysięcy małych punkcików.

Krok 3 – grawerowanie laserem 3D

Na podstawie przygotowanego modelu 3D ratusza przygotowaliśmy dwa różne projekty z nim w roli głównej oraz jeden projekt fotokryształu 2D. Ostatnim etapem było wygrawerowanie statuetek 3D. Do grawerowania dobraliśmy odpowiednie wielkościowo statuetki, które wyczyściliśmy oraz po kolei umieściliśmy w maszynie, aby wygrawerować poszczególne projekty. Pierwszą wygrawerowaliśmy statuetkę z przestrzennym modelem ratusza oraz podpisem, drugą z tym samym modelem, który uatrakcyjniliśmy wewnętrznym grawerunkiem słoneczka i chmurek w 2D. W trzeciej statuetce chcieliśmy Wam przedstawić jak prezentuje się grawerunek zdjęcia z ratuszem w środku statuetki. Po kilkudziesięciu minutach grawerowania, trzy statuetki 3D z białostockim Ratuszem były gotowe:

Zamknij menu